0 0 votes
Article Rating

Rozvoz potravin

Vzhledem k tomu, že se spousta mých známých stále nemůže k online nákupu potravin dokopat, ať už z jakéhokoliv důvodu, rozhodla jsem se sepsat mé postřehy a zkušenosti s touto službou.

 

Jak jsem nakupovala dříve?

Dříve jsme sedli do auta a jeli (většinou po práci) alespoň půl hodiny v koloně do nějakého velkého obchoďáku. No a kde je velký obchoďák, tam bývá sice obrovské, ale narvané parkoviště a najít tak místo na parkování rovná se dalších alespoň 15 minut hledáním místa a následným parkingem. Nepočítám projetý benzín. Když se konečně podařilo, následoval konečně samotný nákup, hurá. 

Prodírat se s obrovským nákupním vozíkem v narvaným obchoďáku, to je pro člověka jako já opravdu zážitek. Stojíš frontu na vážení ovoce, na maso/ryby a samotná fronta na pokladnu je teprve něco! Je pravda, že už alespoň fungují samoobslužné pokladny, kde však u větších nákupů moc nepochodíš, nebo mají Tesco a Globus čtečky, kdy házíš nákup rovnou do tašek a už nemusíš vykládat na pás a zase zpátky. Nemají to ale všechny prodejny. Takže když celá ufuněná dojdu po hodině bloudění a narážení vozíkem do všeho možného po krámě až k pokladní, je skoro vyhráno.
No ale… Vzhledem k tomu, že jedeme na velký nákup, všechny tašky se musí odvést až k autu. Samozřejmě, že zrovna parkuješ na druhý straně parkoviště od východu a budky na vrácení košíku jsou přímo u toho východu nebo neznámo kde. Frčíš autem zase hezky v koloně domů… Z mražených věcí už je kejda a ejhle. U baráku není kde zaparkovat, klasika. No nevadí, zaparkujeme trochu dál od baráku a všechny tašky hezky poctivě odtáhneme nahoru. Konec! Vítězoslavně si naleju dvojku vína, abych tento zážitek vstřebala a už se těším na příště !:D Hmmm je ti to povědomé? No tak čti dál.

No už prostě ne. Za ušetření tohodle všeho mi necelá 100 koruna za dovoz přijde jak nic. Přiznávám, že naklikat celý nákup mi taky klidně hoďku zabere, ale jelikož to jde i přes mobilní aplikaci a položky se automaticky ukládají, přidávám je třeba každý den po celý týden, na co si zrovna vzpomenu při cestě busem do práce. Nákup mi pak přijede přímo před dveře bytu a já ho jen naskládám do lednice. Chudáci teda páni „Tescaři“, dost často nákup nahaj v ruce v bedýnkách a to i do baráků bez výtahu! Jsou ovšem vždy ochotní a věřím, že by snad ten nákup vyskládali i do lednice.
Jo a takový kompromis může být služba klikni a vyzvedni, kdy si nákup naklikáš, odešleš a pak vyzvedneš, neplatíš tedy dopravu.

Jak to tedy funguje?

Stačí se zaregistrovat. Nakupovat pak můžeš buďto přes web, tablet nebo mobil. Pokud budeš na mobilu trvale přihlášen/a, bude ti stačit pro objednávání položek dva kliky. Navíc můžeš položky do seznamu přidávat třeba s celou rodinou, jelikož je seznam propojený napříč zařízeními. Položky lze vyhledávat buďto dle kategorií, které jsou přehledné, nebo i vyhledávat přímo ve vyhledávači. Pak je možné vybrat, jestli chceš u zboží počet kusů nebo počet gramů (u zeleniny, masa atd.)

Jak je to s dodáním?

vybírat můžeš v časových úsecích v rozmezí dvou hodin celý den od 8:00 – 22:00. Přiznávám, že 2 hodiny je trochu dost a celé dvě hodiny vlastně musíš čekat, kdy nákup dojede. Párkrát se mi už dokonce stalo, že mi řidič volal, zda nemůže přijet dříve. Pokud to nešlo, přijel v časovém úseku, kdy měl. Ceny se liší dle výběru času dodání. Během dne je dodání nejlevnější a po práci, ráno, nebo o víkendu dopoledne nejdražší. Pohybuje se od 49-109 Kč. V lukrativní časy doporučuju objednávku odeslat alespoň dva dny předem, aby termíny už nebyly rezervovány (tady se to zásadně liší třeba od nakupování na Rohlíku). I po odeslání objednávky ji však můžeš editovat, nebo zrušit do dne předchozího do 23:00. Můžeš si také připlatit 15 Kč za naskládání nákupu do igelitových tašek.

A co kvalita?

Tady má většina lidí největší obavy. „Dyť si to nemůžu osahat a vybrat sam/a. Co když mi přivezou něco shnilého, rozbitého nebo něco, co se mi nelíbí?“ No, přes tohle je potřeba se přenést. Osobně jediné co se mi moc nelíbí je dovoz pečiva, kdy mi také vadí, že nevím jak s ním bylo zacházeno a kolik lidí na něj šahalo a tak objednávám balené.
Za celých asi 5 let, co službu využívám se mi stalo tak 3x, že přišlo něco né úplně fresh co se mi nelíbilo, nebo např. prasklý jogurt. Ale víckrát ne. Vždy je zboží, hlavně ovoce a zelenina čerstvá a v dobrém stavu. Dokonce se mi zdá, že záměrně vybírají i zboží s co nejdelším datem spotřeby. To je pro mě také důležité, když dělám velký nákup na 14 dní.
Pokud ti ale opravdu dovezou něco, co nechceš a nelíbí se ti, můžeš to odmítnout. V případě, že to zjistíš až později, dá se to přes reklamace vyreklamovat a vrátí ti peníze. Osobně s tímto však nemám zkušenosti.
Pokud náhodou něco nemají, v drtivé většině případů přivezou podobné, náhradní zboží. To můžeš buď přijmout nebo odmítnou (cenu případně odečtou/aktualizujou). Výjimečně se stane, že by něco nepřivezli bez odpovídající alternativy.

Platí se pouze kartou. A to buď při předávce zboží a nebo, což je geniální, se cena z karty automaticky strhne až po jeho převzetí. Cena se může trochu lišit na základě např. dodaných náhrad. Následně z účtu odečtou skutečnou cenu a vzhledem k tomu, že se karta vyplňuje předem, nemusíš ji už ani při převzetí nákupu vytahovat.

Závěrem

Prostě tohle mě baví. Dělám dva velké nákupy jednou za 14 dní (nebo alespoň jednou měsíčně a druhý uděláme v Lidlu, abychom trochu prostřídali sortiment zboží, podle toho, jak je čas nakupovat). A pak už jen v průběhu týdne dokupuju čerstvé pečivo, zeleninu atd…
Chtěla jsem vyzkoušet i Rohlík a určitě ho vyzkouším, jen mi přijde míň přehledný, s užším sortimentem, za trochu vyšší ceny a na bázi „dnes se mi nechce nakupovat, dovez mi to“. Jelikož když nakupuješ dopředu a třeba večer, některé položky jsou již vyprodané a systém neumí počítat s tím, že zítra ráno zase budou na skladě, když chceš nákup až zítra. V Tescu si vytvářím seznam třeba několik dní. Záleží tedy jaký je tvůj styl nakupování a co ti víc sedne.

Odkaz:  https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x