Londýn

0 0 votes
Article Rating

Výlet do Londýna jsem měla už hodně dlouho na svém bucket listu, a to nejen kvůli návštěvě studií Warner bros. I když přiznávám, bylo to z celého výletu ta největší atrakce a já umírala nedočkáním, až uvidím kulisy, kde se Harry Potter natáčel. Ovšem kromě návštěvy studií jsme toho stihli opravdu hodně a tak sem zkusím sepsat všechny naše zážitky, poznatky a rady pro budoucí cestovatele…

Naši tour jsme začali výběrem termínu na návštěvu zmíněných studií. V exponované termíny je potřeba lístky zajistit hodně dopředu a to klidně i tři měsíce, jako to bylo v našem případě. Prohlídku jsme plánovali na začátek října. Velmi doporučuji vstupenky koupit na dopolední časy, abyste všechno hezky stihli a nemuseli zbytečně někam spěchat. Doporučuje se si na návštěvu vyhradit 3 – 3,5h, ale třeba my jsme tam strávili hodin necelých 6. Než jsme si vše prohlídli, vyfotili, vyzkoušeli a dali si oběd v místní „restauraci“ uteklo to jako voda. Vstupenky určitě zvládnete objednat přes jejich stránky, agenturu k tomu nepotřebujete. Na stránkách Warner bros máte i různé varianty vstupného jako např. se zvukovým průvodcem, guide bookem apod.

Dále je potřeba samozřejmě vyřešit letenky. Většina leteckých společností lítá na dvě vzdálenější letiště v Londýně Gatwick a Stansted (hlavně nízkonákladovky). Pokud chcete letět na hlavní a hlavně nejbližší letiště Heathrow, budete si asi muset trochu připlatit. Dle mého se to však vyplatí, protože doprava z Heathrow do centra je úplně bezproblémová. Varianty z ostatních letišť ovšem vyzkoušené nemám. My letěli s British Airways.

Ubytování vybírejte dle vaší cenové kategorie. Doprava po Londýně je však velmi dobrá a tak není potřeba mít hotel úplně v centru.


londyn budka

Doprava v Londýně

Upřímně, pokud se podíváte na mapu Londýnského metra, můžou na vás jít mrákoty. Nicméně je velmi přehledné a na každé stanici máte rozcestníky, mapky a tabule, kam daný vlak/metro jede. Spolu s datama v mobilu, kdy si vygooglíte přesně cestu, čím máte kam jet, je to úplně v pohodě. Každá linka je trochu jiná a tak někdy můžete mít super zážitek z cestování a někdy se nevlezete do přeplněného vagónu v zastávce, která vypadá, že už stojí nejmíň několik tisíciletí. Ne jednou vypadal vlez do metra dosti pofidérně, např. po dlouhých točitých a zatuchlých schodech. Hodně starších stanic je extrémně špinavých a stísněných. Bez metra se však neobejdete. My projeli skoro všechny jeho trasy.

Pokud pojedete busem, můžete se těšit na slavné červené doubledeckery, které tu jezdí jako běžné MHD, takže s nimi můžete jezdit do aleluja a do sytosti se jich nabažit. Vystupuje se zadními dveřmi a nastupuje předními. Pokud chcete vystoupit, zmáčknete červené tlačítko Stop. Všechny zastávky jsou na znamení.

 A teď k tomu, kolik to stojí

No, hodně. Doprava v Londýně rozhodně laciná není. Po příjezdu si v automatu koupíte tzv. Oyster card, což je kartička, kterou nabijete penězma a za to jezdíte. v Jakémkoliv MHD si kartou pípnete při vstupu i při výstupu a odečte se vám z vaší nabité karty příslušná částka. Oyster card se vám vyplatí pokud budete jezdit hodně a její hlavní výhoda spočívá v tom, že je denní limit zastropován. Takže při několikáté jízdě vlastně jezdíte zadarmo. Záleží ale na tom kolik projedete zón, kdy jedete atd. Kartičku můžete opakované dobíjet. Na začátku zaplatíte vratný depozit 5 liber, který se vám vrátí spolu s případným neprojetým jízdným. Opět uplatníte u turniketu, kde jste kartu koupili. Pokud by vám kredit náhodou při cestě nestačil, turniket vás ještě pustí ven a vy půjdete s kreditem do mínusu. K tomu právě slouží ten vratný depozit. Nemusíte se tak bát, že byste se nedostali z metra ven.

Detailnější info zde (dole přehledná tabulka cen)

To nejtěžší máte za sebou, stačí se jen ubytovat a hurá za zážitky:

Den 1.

Nojo, jak jinak než návštěva Harryho Pottera. Na tohle téma je asi milion článků, zkusím to tedy rozvést ve zkratce. Na Harryho se nejlépe dostanete vlakem, kterým pojedete do stanice Warford Junction. Je to konečná v 8. zóně, počítejte tedy s dražším jízdným. Jakmile vystoupíte, nemůžete minout autobusovou zastávku, kam jezdí bus do studií. Všude jsou ukazatele, ostraha ve vestičkách, která vás navádí a hlavně fronta :D… Jakmile přijdete na zastávku, ukážete bodyguardům vaši vstupenku, postavíte se do fronty a čekáte na bus polepený HP. Zpáteční cesta stojí 1,5 libry na osobu. Neztraťte tedy ten papírek, který dostanete v buse, slouží k cestě zpět. Autobus jezdí asi každých 20 minut a do studií jede také bezmála 20 minut.

Po příjezdu si vyzvednete lístky u pokladny. Tady hlavně nezapomeňte doklad toho, kdo lístky objednal, jinak vás dovnitř nepustí.

Projdete tělesnou kontrolou a hurá na prohlídku. Pokud dorazíte dřív, čas si můžete zkrátit v jedné ze tří kaváren, které jsou hned u vchodu v impozantní vstupní hale s drakem. Doporučuji si dát kafe až v té zadní, je levnější a mají rozkošné dortíky 🙂

Asi v půlce prohlídky si v místní restauraci můžete dát oběd a máslový ležák (ten je tedy pěkně odpornej, ale je to máslový ležák…). Kupte si klidně jeden dohromady na ochutnání, bude to stačit.
V průběhu prohlídky také můžete sbírat tématická razítka do vašeho Harry Potter pasu, který dostanete na pokladně. Razidla najdete tak, že kolem nich bude poskkovat nich kupa dětí. Nic bez čeho byste se neobešli, ale samozřejmě to dotváří jistou atmosféru. V pasu jsou také tématické otázky k prohlídce.

No a na konci prohlídky (i v části nádraží King’s Cross) je obří obchod se suvenýry, kde si můžete koupit, co vás napadne.

Prohlídka byla úžasná, skvělá a fanoušek Harryho Pottera bude nadšen a vyřádí se. Všechno je tak promakané do detailu, že se návštěva bude líbit i lidem, kteří do HP takový blázni nejsou.

Po prohlídce jsme ještě jeli na skutečné nádraží King’s Cross hledat nástupiště 9 a třičtvrtě. Pokud ale absolvujete prohlídku, můžete se s vozíkem ve stěně vyfotit přímo tam a bude to rozhodně lepší. U King’s Cross je to hrozně turistické, maličké a ještě tam stojí týpek co vám říká, jak se máte vyfotit. Takže pokud byste jeli jen kvůli fotce, nestojí to za to. Jo a kdybyste nástupiště na nádraží přeci jen hledali, není mezi nástupištěm 9 a 10 jak jsem třeba já byla přesvědčená, že bude, ale nachází se po pravé straně od těchto nádraží a skrz dav lidí není skoro vidět.

Návštěva Warner bros byl prostě nejlepší zážitek, který budu vstřebávat ještě dlouho.

 

velká síň
london eye

                                                              Den 2.

Tak druhý den prý projdeme centrum. To je opravdu hodně bohaté na památky a atrakce, takže nám opět celý den utekl jako voda a našlapané kilometry letěly tryskem nahoru.

Jako první jsme jeli do Buckinghamského paláce, kde zrovna začínalo slavné střídání hradní stráže, o kterém jsme ani nevěděli, že se zrovna bude konat. No, mraky lidí. Pokud jste se ale namáčkli dostatečně blízko plotu, něco jste i viděli. Přehlídka trvá asi hoďku, ale je určitě fajn to vidět. Vystupovali jsme na zastávce metra Green park a s davem došli až k paláci. Dle vyvěšené vlajky poznáte, jestli je Alžběta zrovna přítomna. Pokud vlaje britská vlajka nemáte štěstí, pokud královská standarta, můžete si gratulovat, že je královna jen pár kroků od vás. Střídání hradní stráže probíhá obden a začíná v 11:00. Na oficiálních stránkách na tuto událost můžete zakoupit i lístky.

Po prohlídce jsme se vydali pěší tůrou projít centrum a přilehlé parky. Ty mě zaujali hlavně množstvím přítomné zvěře, především pak park St. James’s. Potuluje se tu strašně moc druhů ptáků, co ani neznám, dále kachny, holuby, pelikáni a hlavně opravdu hodně ochočených veverek, kterých jeskutečně plný park a u kterých jsem strávila snad hodinu:D Z toho jsem byla opravdu nadšená.

Cestou k Big benu, (který jsme zrovna neviděli, jelikož byl celý pod lešením) jsme šli kolem mazlícího se koně hradní stráže, kterého si můžete pohladit a vyfotit se. Nejsem moc příznivcem využívání zvířat pro turistický ruch, ale byl hrozně roztomilej.

Dále jsme narazili na typickýé červené londýnské budky. Samozřejmě musela být fotka. Vevnitř budky to nesnesitelně páchlo a byla děsně špinavá, ale pro fotku všechno, že.

Směrem na Westminster bridge dojdete ke zmíněnýmu Big benu a London eye. My se pak vydali ještě podél řeky na Millenium bridge (ano, opět Harry Potter), London bridge a hlavně Tower bridge. Tím máte hlavní centrum sfouknuté. Samozřejmě musíte někde jíst, nebo se zastavit na kafčo (o tom kam, níže v článku).

 

 

buckingham

Den 3.

Pro svaly krizový. Říkali jsme si, že bychom mohli dát nějaký oddychový program, ale kdepak. Opak byl realitou.

Centrum máme projité, tak co dál? Půjdeme se projít do parku. Konkrétně největšího parku v Londýně – Hyde parku. Park je však opravdu velký a našlapané kyláčky zas letěli nahoru. Opět byl park plný zvířat, různých ptáků, veverek, kterých už teda bylo trochu méně, labutí atd. V Hyde parku si při hezkém  počasí můžete půjčit i šlapadla, paddleboardy atd. voda je však značně špinavá. Největší „památkou“ je tu fontána princezny Diany a Kensingtonský palác s pomníkem královny Viktorie.

Z Hyde parku jsme jeli ještě na slavnou nákupní ulici Oxford street, která je skutečně  přeplněná lidmi, ale hlavně, plná obchodů. Na nákupy tedy doporučuji, jen se obrňte trpělivostí.

Hned vedle je také slavná Bond street, která je něco jako pražská Pařížská. Ta naše je ale hezčí :).

My však stále neměli dost. Chtěli jsme na nějakou vyhlídku, kde bude vidět na centrum Londýna. Většinou je však potřeba koupit lístky dopředu, nebo jsou předražené. Vydali jsme se tedy do parku Greenwich (zastávka Greenwich). Kde se můžete pokochat krásným výhledem na Londýn. Sice je potřeba vyšlápnout opravdu solidní kopec, stojí to ale za to a je to zdarma. Ze zastávky metra buď můžete jet busem přímo k parku, nebo si udělat cca půl hodinovou poměrně výživnou procházku, kterou jsme zvolili my.

Výhled je skutečně impozantní. Vidíte novodobé business centrum a starou část Londýna. Navíc se zde nachází nultý poledník, což je další atrakce. K němu vás však pustí za tuším asi 16 liber, zvažte tedy, zda vám to za to stojí.

Zpátky jsme jeli vlakem krásnou vyhlídkovou a pravděpodobně dost novou trasou metra zkrz zmíněné business centrum a to byla pecka. Myslím, že to byl vlak ze zastávky Cutty Sark for Maritime Greenwich DLR Station do zastávky Bank, ale jistá už si tím už bohužel nejsem. Zde jsme taky narazili na prvního a posledního revizora.

greenwitch

    Den 4.

Fotbal. Ano, i když fotbalu zrovna neholduji, vyměnila jsem svou společnost na fotbalovém zápase za společnost na prohlídce Warner bros studií. No, něco za něco :)). Prohlídli jsme si obří stadion Aresenalu a shlédli jen jeden gól. Na tohle bohužel nemám štěstí a vždy když už na nějaký zápas jdu, góly prostě nepadají. A to bych zrovna při zápasu Arsenal x Bournemouth nečekala.

Po zápase jsme ještě zakončili den krátkým nakupováním v Primarku a vlastně jsme měli splněno. Vše co jsme chtěli vidět a zažít jsme zvládli. Za mě jeden z nejlepších výletů. V Londýně se prostě nemůžete nudit, ani kdybyste tam jeli na měsíc. K vidění je věcí víc, než dost.

PS: jen odlet z Heathrow mě trochu zklamal. Letiště bylo neskutečně narvané k prasknutí a tak si vyhraďte dostatek času na odbavení atd. ze vstupní haly se totiž k nejvzdálenějšímu gatu dostanete klidně i za 25 minut. O frontě na kontrolu ani nemluvím.

 

 Kam na jídlo

V Londýně je strašně moc možností, kde se najíst. Nejlepší je, že vždy mají na výběr něco vegetariánského a většinou i veganského a bezlepkového. V tom to bylo o dost snazší, než u nás a najedla jsem se všude. Zde přináším pár tipů:

Piebury Corner: tak sem doporučuji zajít na typický anglický slaný pie. Pobočky mají minimálně dvě. Jedna u stanice metra Kings Cross a druhá u stanice Arsenal.

Nandos: úžasný řetězec restaurací. Mají vyhlášený kuře Peri peri a spoustu zdravého a pálivého jídla.

Pret a manager: tohle je strašně super sendvičárna, která vás při cestách Londýnem zachrání. Je totiž všude. Na tuhle sendvičárnu narazíte na každym rohu a mají mega výběr všeho. Sendviče, wrapy, polívky, saláty, studený, teplý… Navíc je vše čerstvé a vymazlené.

Fish and chips: no tak tady nevím, protože jsme na fish and chips narazili asi jen třikrát a buď to bylo v dost pochybné „restošce“, nebo stálo 20 liber…

Sushi: spousta prodejen sushi ve výborné kvalitě.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x