Litinová pánev Petromax

5 1 vote
Article Rating

litinová pánevLitinová pánev Petromax 30 cm

Říká se, že litinovou pánev by měl vlastnit každý kuchař. Není divu, litina je jeden z nejkvalitnějších a nejodolnějších materiálů. Je to s podivem, ale svou litinku jsem si pořídila teprve nyní ve spolupráci s Denis Henry. Byla jsem zvědavá, jestli bude opravdu tak skvělá a jak se na ní bude vařit.

Hned zkraje mě mile překvapil velmi pečlivě zabalený balíček, vše přišlo v naprostém pořádku. Vybalila jsem na první pohled kvalitní, robusní pánev. Velmi mě baví, že má pánev dva postranní úchyty, díky kterým se s ní velmi dobře manipuluje. Před prvním použitím jsem pánev omyla horkou vodou a i když to nebylo v návodu pro první použití, vymazala jsem ji vrstvičkou oleje a dala vypálit, aby se vytvořila opravdu nepřilnavá vrstva. Takto lze snadno obnovit její povrh i během užívání. Litinové pánve by se neměly drhnout saponáty a naopak by na povrchu měla být permanentě malá mastná vrstvička. Nejlépe tedy po použití poze otřít ubrouskem, případně omýt horkou vodou. Litinové pánve jsou také velmi těžké se silným dnem. Jelikož se mi u většiny pánví – i těch kvalitních stane, že se teplem časem prostě zkroutí, myslím, že u této to rozhodně nehrozí.

Se zvědavostí jsem tedy šla vařit, a protože litinky jsou nejlepší hlavně na steaky nebo třeba na zeleninu, vyzkoušela jsem ji na pořádném kusu lososa. Pánev jsem řádně rozpálila, přidala kousek másla a položila lososa na pánev kůží dolů. Rozhodně nehrozí žádné poškrábání od náčiní, můžete tedy na pánev klidně použít kovové nádobí.

Losos byl z jedné strany upečený opravdu rychle, překvapilo mě, jak krásně pánev vodí teplo a opravdu se rozprostírá rovnoměrně po celém povrchu. Abych pánev otestovala co nejvíce, rozhodla jsem se lososa ještě dopéct v troubě. Otočila jsem ho kůží nahoru a vložila do trouby při 200 stupňů na cca 8 minut. Litinové pánve můžete s klidem vložit do trouby, na gril a dokonce i na otevřený oheň. Výsledkem byl krásně rovnoměrně propečený a štavnatý stejk, který se na pánev nepřichytával, z čehož jsem z počátku měla mírné obavy. Následující den jsem pánev vyzkoušela ještě na hovězí hamburgery a výsledek byl také skvělý.

Vlastně nechápu, jak jsem bez litinové pánve mohla takovou dobu být 😊 Určitě se stane mojí stálicí u vaření.

Marně přemýšlím na nevýhodami pánve, které jsem nezaregistrovala. Jediné, co by někomu mohlo vadit je váha pánve, která je opravdu těžší než klasická např. teflonová. Je tedy potřeba dávat větší pozor při manipulaci na sklokeramické desce a s pánví po desce nešoupat a opatrně pokládat. Její robustnost se vám však odvděčí ve všech ostatních aspektech hlavně co se týče odolosti a vodivosti tepla. Pokud se o svou pánev budete dobře starat, vydrží vám opravdu dlouhé roky, někde se dokonce uvádí po generace.

S klidným svědomím tak mohu pánev doporučit, rozhodně stojí za to. A já do budoucna budu přemýšlet nad dalším kouskem do sbírky😊

Tuto pánev Petromax a další kuchyňské výrobky můžete zakoupit na e-shopu Denis Henry.
Litinová pánev
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x